Microsoft PowerApps – czym jest oraz jego licencjonowanie

[kc_row _id=”349433″][kc_column _id=”459177″][kc_column_text _id=”436650″]

Ilość danych, z którymi mamy styczność w obecnych czasach, jest przeogromna. Do tego, w erze urządzeń mobilnych idealnym byłoby, aby pracownicy mieli możliwość ich przeglądania i modyfikowania z poziomu prostej i „przyjaznej” aplikacji mobilnej. Co zatem stoi na przeszkodzie, aby podjąć próbę stworzenia takiego rozwiązania, skoro Microsoft oferuje nam PowerApps?

Z artykułu dowiesz się:

  • co to jest Microsoft PowerApps,
  • jak wygląda licencjonowanie PowerApps.

W życiu codziennym większość działań wykonujemy przez smartphone`a – robimy zakupy, zamawiamy jedzenie, rezerwujemy hotele czy wizyty w salonie fryzjerskim. Jest to naturalne. Na „drugim biegunie” zaś mamy problem z usprawnieniem czasochłonnych działań w miejscu pracy. Mowa tutaj o nielubianej przez nikogo „papierologii” – wnioskach urlopowych, delegacjach, itp. W przypadku korzystania w organizacji, np. z Office 365 Business Premium, Microsoft daje nam odpowiednie narzędzie, które może stanowić remedium na wspomniane bolączki. Jest to Microsoft PowerApps.

Co to jest Microsoft PowerApps?

Microsoft PowerApps to platforma, która umożliwia tworzyć niestandardowe aplikacj, które mogą być używane wewnętrznie w organizacji dla określonych potrzeb biznesowych. Stworzone aplikacje mogą być używane na urządzeniach stacjonarnych i mobilnych (iOS, Android, Windows). PowerApps łączy się z danymi przechowywanymi w usłudze Common Data Service bądź innych źródłach zarówno tych online, jak i lokalnych (SharePoint, Excel, Dynamics 365 czy SQL Server). Uwzględniając rozwiązania firm trzecich – w sumie jest to ponad 200 różnych źródeł danych.

Usługa PowerApps nie wymaga od użytkownika specjalistycznej wiedzy w zakresie kodu programistycznego, aby ten mógł budować swoje rozwiązania za jej pośrednictwem. Jest to środowisko „no-code” (aczkolwiek możemy używać kodu) wykorzystujące intuicyjny interfejs i funkcję „drag&drop”, która ułatwia zaprojektowanie aplikacji każdemu. Dodatkowo, jeżeli nie wiemy, od czego zacząć, to możemy użyć gotowych szablonów aplikacji. Zbudowane w ten sposób rozwiązania zapewniają bogatą logikę biznesową oraz workflow, dzięki czemu możliwe jest przekształcenie i usprawnienie „ręcznych” procesów w zautomatyzowane.

powerapps-strona-glowna

W PowerApps mamy możliwość stworzenia:

Canvas apps – to nic innego jak wykorzystanie metody „przeciągnij i upuść” w stosunku do elementów, które chcemy zastosować w naszej aplikacji. Trochę tak, jakbyśmy tworzyli kolejny slajd w prezentacji w PowerPoint. Pracę rozpoczynamy od zaprojektowania interfejsu aplikacji po czym łączymy się ze źródłem danych.

Model-driven apps – w tym przypadku pracę rozpoczynamy od danych, a następnie kształtujemy je i przechowujemy w usłudze Common Data Services. W tym przypadku wygląd aplikacji jest nieco bardziej uzależniony od załadowanych danych (what you input is effectively what decides the outcome).

Portals – portale to nowa funkcja w PowerApps, która została wprowadzona w październiku w ramach tzw. release wave 2. PowerApps Portals pozwalają na tworzenie portali internetowych z danymi przechowywanymi w CDS, które mogą być udostępniane zarówno współpracownikom, jak i użytkownikom spoza organizacji.

Microsoft PowerApps możemy używać samodzielnie, jednak potencjał rozwiązania jest uwalniany dopiero po jego połączeniu z pozostałymi komponentami Power PlatformMicrosoft Flow oraz Power BI. Warto tutaj wspomnieć również o funkcjonalnościach AI, a konkretniej AI Builder, który może wzbogacić naszą aplikację usługi kognitywne, automatyzację oraz predykcję.

powerapps-ai-builder

PowerApps – licencjonowanie

Tak jak w ostatnim wpisie blogowym dotyczącym Microsoft Flow – tak również w przypadku Microsoft PowerApps warto poświęcić chwilę na jego licencjonowanie, ponieważ uległo ono zmianieDo tej pory, PowerApps można było nabyć – i tak też pozostało – w ramach niektórych planów Office 365 (PowerApps for Office 365 – wszystkie oprócz Business i ProPlus) oraz Dynamics 365 (PowerApps for Dynamics 365). Funkcjonalności oraz możliwości tych licencji kształtują się następująco:

PowerApps for Office 365:

powerapps-for-office365

PowerApps for Dynamics 365:

powerapps-for-dyn365

Innym sposobem nabycia Microsoft PowerApps jest jego zakup jako produktu standalone w ramach Planu 1 i Plan 2. Wspomniane plany różnią się między sobą funkcjonalnością, z tym, że Plan 2 pokrywa Plan 1 oraz daje użytkownikowi dodatkowe opcje. Są to m.in.:

PowerApps Plan 1:

– wszystkie funkcjonalności licencji PowerApps for Office 365,

– tworzenie i uruchamianie aplikacji kanwy,

– reguły i logika biznesowa,

– Common Data Services,

– wspieranie polityk zdefiniowanych przez administratora Office 365.

PowerApps Plan 2:

– wszystkie funkcjonalności licencji PowerApps Plan 1,

– modelowanie wieloetapowych procesów,

– Model-driven Apps,

– tworzenie i używanie encji w Common Data Services.

Możliwość nabywania planów powinna być dostępna do 1 kwietnia 2020 roku, co też potwierdza dokumentacja Microsoft:

powerapps-plan12

Tym samym – doszliśmy do nowego sposobu licencjonowania PowerApps, czyli do PowerApps per app plan i PowerApps per user plan:

PowerApps per app plan – w tym przypadku licencjonujemy PowerApps na użytkownika na aplikację. Dzięki temu, użytkownik, któremu zostanie przypisana taka licencja, ma możliwość uruchomienia 2 niestandardowych aplikacji (niezależnie czy to aplikacja kanwy czy model-driven) oraz otrzymuje dostęp do 1 portalu. Pojemność bazy danych usługi Common Data Service w tym przypadku wynosi 50 MB, a pojemność plików – 400 MB.

powerapps-per-app-plan

PowerApps per user plan – przy pomocy tego SKU licencjonujemy użytkownika, który w zamian otrzymuje możliwość uruchamiania nielimitowanej ilości niestandardowych aplikacji przy zachowaniu pełnej funkcjonalności PowerApps. W tym przypadku, pojemność bazy danych usługi Common Data Service wynosi 250 MB, a pojemność plików – 2 GB.

powerapps-per-user-plan

W związku z powyższym, nowy sposób licencjonowania Microsoft PowerApps możemy przedstawić w formie tabeli:

powerapps-new-licensing

Najczęściej zadawane pytania w zakresie PowerApps, szczegóły licencjonowania nowych planów oraz możliwość pobrania oficjalnego przewodnika licencyjnego odnajdziemy w dokumentacji producenta.

Podsumowanie

Microsoft PowerApps to bardzo interesujące rozwiązanie, które może nas wesprzeć w codziennej pracy. Jego wykorzystanie w zakresie tworzenia i wdrażania aplikacji może znacznie skrócić czas od wypracowania koncepcji do stworzenia rozwiązania. Dodatkowo, PowerApps integruje się z aplikacjami Dynamics 365, takimi jak Dynamics 365 for Sales, Dynamics 365 for Service, Dynamics 365 for Marketing, ponieważ korzystają one z tej samej platformy danych – Common Data Services (CDS). Ułatwia to tworzenie aplikacji bezpośrednio z danymi biznesowymi znajdującymi się we wspomnianych rozwiązaniach. Microsoft PowerApps to również jeden, obok Microsoft Flow i Power BI, z komponentów tworzących Power Platform – i to właśnie wspólne wykorzystanie PowerApps z Flow i Power BI uwalnia jego ukryty potencjał.

Rozwiązanie jest dostępne w ramach Office 365 (Business Essentials, Business Premium, E1, E3, E5), Microsoft 365 i większości aplikacji z rodziny Dynamics 365. Dodatkowo, Microsoft PowerApps możemy nabyć jako rozwiązania standalone – Plan 1 i Plan 2 – do 1 kwietnia 2020 roku. Jeżeli chcemy licencjonować PowerApps na nowych zasadach to możemy już teraz to robić mając do wyboru dwa nowe SKU: PowerApps per app plan oraz PowerApps per user plan.

W przypadku pytań dotyczących Microsoft PowerApps – prosimy o kontakt z:

– wszyscy partnerzy – wyznaczony opiekun handlowy lub csp@promise.pl

[/kc_column_text][/kc_column][/kc_row]