Power BI – czym jest oraz jego licencjonowanie

[kc_row _id=”813633″][kc_column _id=”606930″][kc_column_text _id=”766682″]

Każdego dnia mamy do czynienia z mnóstwem informacji. Przykładami mogą być dane sprzedażowe, projektowe czy te na temat klientów. Chcąc je zrozumieć najlepiej je uporządkować w przejrzyste wykresy, dashboard`y oraz raporty. Niezbędne do tego jest zatem narzędzie, które nam w tym pomoże. Jednym z nich jest Power BI.

Z artykułu dowiesz się:

  • co to jest Power BI,
  • jak wygląda jego licencjonowanie.

Dane są siłą napędową współczesnych przedsiębiorstw. Z każdym rokiem generujemy ich coraz więcej. Samo gromadzenie informacji cyfrowych nie jest jednak przydatne, chyba, że organizacja, która je gromadzi jest w stanie je zrozumieć. W tym właśnie miejscu pojawia się potrzeba programu, który pozwoli analizować dane i na ich podstawie pomorze decydentom w podejmowaniu właściwych decyzji biznesowych. Jednym z takich rozwiązań jest narzędzie typu Business Intelligence – Microsoft Power BI.

Co to jest Power BI?

Power BI to rozwiązanie analityczne łączące w sobie usługi, aplikacje i łączniki, które umożliwia tworzenie przejrzystych wizualizacji – wykresów, raportów i dashboard`ów – w oparciu o dane pochodzące z wielu różnych źródeł. Niezależnie czy jest to skoroszyt aplikacji Excel, baza Access czy hurtownia danych w chmurze – Power BI pozwala na „wyciągnięcie” z nich interesujących nas danych, utworzenie raportu oraz jego udostępnienie wybranym osobom. Usługa wykorzystuje m.in. funkcjonalności machine learning`u, co oznacza, że może wykrywać wzorce w danych i na ich podstawie tworzyć prognozy. Te zaś pomagają np. decydentom w podejmowaniu właściwych decyzji biznesowych. Warto nadmienić, że Power BI jest jednym z komponentów Microsoft Power Platform.

power-bi-data-sources

Power BI jest ogólnym terminem, pod którym kryje się:

Power BI Desktop – aplikacja, którą możemy zainstalować na komputerze. W zasadzie każdy może sobie ją pobrać i z niej korzystać. Narzędzie pozwala pobierać i łączyć dane z wielu źródeł, stworzyć wizualizację (dashboard) oraz opublikować ją w chmurze – będzie ona dostępna po zalogowaniu się w Power BI Service. W zasadzie tym, co odróżnia wersję darmową od Pro, są możliwości związane z udostępnianiem dashboard`ów i współpracą nad nimi.

Power BI Service (usługa SaaS) – usługa hostowana na platformie Microsoft Azure, z poziomu której możemy udostępniać innym opublikowane raporty z Power BI Desktop (oczywiście, jeżeli posiadamy wersję Pro lub Premium).

Power BI Mobile – natywna aplikacja mobilna dostępna na urządzenia z systemem Windows, iOS i Android. Dzięki niej użytkownicy mogą uzyskać dostęp do konkretnych pulpitów nawigacyjnych i raportów w czasie rzeczywistym, tworzyć nowe i udostępniać je czy też otrzymywać powiadomienia.

Dodatkowo, należy wspomnieć o Power BI Embedded (usługa Azure), który pozwala na osadzanie Power BI „w ciele” konkretnej aplikacji. Jest to przydatne w przypadku np. niezależnych dostawców oprogramowania (Independent Software Vendors – ISV) – zamiast budować własne funkcje raportowania w swoim rozwiązaniu mogą po prostu osadzić w nim Power BI. Inną usługą jest Power BI Report Server (dostępny w ramach Power BI Premium) umożliwiający przechowywanie danych lokalnie. Jest to rozwiązanie przydatne dla organizacji, w przypadku których przesyłanie danych do chmury nie jest z jakiś powodów możliwe – wówczas, dzięki Report Server, możemy skorzystać z posiadanej infrastruktury. Szerzej na ten temat tutaj.

Zalety Power BI

Dla firm, które chcą przejść z analizy danych wykonywanych w Excelu – Power BI jest naturalnym, kolejnym krokiem-narzędziem. Wśród kluczowych zalet korzystania z usługi Power BI możemy wyróżnić:

– Firmy mogą wprowadzać ogromne ilości danych do usługi Power BI – w przypadku wielu platform byłoby to niemożliwe i mogłyby wystąpić problemy z ich przetwarzaniem.

– Wbudowane funkcje uczenia maszynowego pomagają analizować dane i przedstawiać  użytkownikom konkretne tendencje i prognozy – dzięki temu mogą oni podejmować trafniejsze decyzje biznesowe.

– Informacje można wizualizować za pomocą zaawansowanych szablonów, aby umożliwić lepsze zrozumienie danych.

– Zaawansowane możliwości personalizacji umożliwiają użytkownikom tworzenie pulpitów nawigacyjnych, dzięki czemu mogą szybko uzyskać dostęp do potrzebnych danych.

– Alerty dotyczące kluczowych wskaźników wydajności można ustawić, aby użytkownicy byli na bieżąco z ważnymi danymi i pomiarami.

– Power BI ma intuicyjny interfejs, dzięki czemu jest o wiele bardziej przyjazny dla użytkownika i łatwiejszy w nawigacji – przypomina inne aplikacje z pakietu Office 365.

– Platforma integruje się z innymi popularnymi narzędziami do zarządzania biznesem, takimi jak SharePoint, Office 365 i Dynamics 365, a także produktami innych firm, takimi jak Spark, Hadoop, Google Analytics, SAP, Salesforce czy MailChimp.

– Power BI zapewnia bezpieczeństwo danych, oferując szczegółową kontrolę dostępności zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

Power BI – licencjonowanie

Skupiając się na modelu Microsoft Cloud Solution Provider (CSP) – w przypadku Power BI możemy wyróżnić:

Power BI Pro – zasadnicza różnica między wersją darmową a Power BI Pro jest fakt, że Pro daje nam możliwość udostępniania danych, raportów i dasboard`ów innym osobom – pod warunkiem, że one również mają licencje Power BI Pro. Istnieje również kilka innych funkcji, m.in. tworzenie obszarów roboczych aplikacji, w których można łączyć kolekcje powiązanych ze sobą dashboard`ów i raportów. Power BI Pro licencjonuje się per user.

power-bi-pro-vs-free

Power BI Premium – wersja Premium nie jest licencjonowania na użytkownika. W jej przypadku płaci się za ilość miejsca i możliwości przetwarzania (moc obliczeniową), jakie potrzebujemy wykorzystywać w organizacji. Wersja Premium jest przeznaczona w głównej mierze dla korporacji, które generują i przetwarzają ogromne ilości danych. Ważnym podkreślenia jest fakt, że użytkownicy, którzy muszą tworzyć, publikować i udostępniać raporty muszą posiadać licencje Power BI Pro mimo tego, że organizacja wykorzystuje Power BI Premium. Istnieje również kilka funkcji zarezerwowanych wyłącznie dla Premium, takich jak możliwość przechowywania zasobów Power BI lokalnie (Power BI Report Server), do 100 TB miejsca na dane oraz ograniczenie wielkości zbioru danych do 50 GB.

power-bi-premium

Zastanawiając się nad Power BI Premium warto skorzystać z ogólnodostępnego Kalkulatora usługi Power BI Premium.

Podsumowanie

Power BI to świetne narzędzie analityczne, które ułatwia zrozumieć gromadzone przez organizację dane. Możliwość tworzenia przejrzystych, graficznych wykresów, raportów, dashboard`ów sprawia, że jesteśmy w stanie wyciągnąć konkretne wnioski z posiadanych informacji, a tym samym – podejmować słuszne decyzje. Ilość źródeł, z których możemy pobrać dane, możliwość integracji z Office 365, systemami ERP oraz pozostałymi komponentami Power Platform powoduje, że rozwiązanie ma bardzo silną pozycję na rynku w obszarze Business Intelligence.

Power BI jest dostępny jako samodzielny produkt – do wyboru mamy Power BI Pro, który jest licencjonowany na użytkownika, oraz Power BI Premium – w tym przypadku pod uwagę bierzemy miejsce i moc obliczeniową. Narzędzie możemy również spotkać m.in. w Office 365 E5 czy Microsoft 365 E5.

W przypadku pytań dotyczących Microsoft PowerApps – prosimy o kontakt z:

– wszyscy partnerzy – wyznaczony opiekun handlowy lub csp@promise.pl

[/kc_column_text][/kc_column][/kc_row]