Microsoft Security Copilot i jego rola w cyberbezpieczeństwie
Dzisiejszy krajobraz cyberbezpieczeństwa
Specjaliści i zespoły ds. cyberbezpieczeństwa stoją obecnie przed wieloma wyzwaniami. Najważniejsze z nich to:
- Rozbieżne narzędzia bezpieczeństwa
- Rozproszone technologie i aplikacje
- Niedobór wykwalifikowanych specjalistów ds. bezpieczeństwa
Z tych powodów od jakiegoś czasu organizacje inwestują pieniądze i zasoby w rozwój tradycyjnej sztucznej inteligencji i uczenie maszynowe. Wpłynęło to na poprawę analityki zagrożeń i zarządzania ryzykiem. Jednak w obliczu drastycznie rosnącej liczby cyberprzestępstw to wciąż za mało – branża bezpieczeństwa potrzebuje nowych rozwiązań. Do wprowadzenia bardziej innowacyjnych i skutecznych środków bezpieczeństwa skłaniają także tendencje obserwowane w ubiegłych latach. Rozwój hybrydowego modelu pracy, zwiększone zastosowanie środków bezpieczeństwa, rozwój środowisk chmurowych i wielochmurowych, a także warunki makroekonomiczne – wszystko to przemawia za ulepszeniem globalnych rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa dla biznesu. Organizacjom potrzebne jest innowacyjne rozwiązanie, które pomoże im skuteczniej zapobiegać cyberatakom, szybciej je wykrywać i zakłócać. Jednocześnie musi być możliwie proste w obsłudze i intuicyjne, aby zespoły ds. cyberbezpieczeństwa mogły działać jak najszybciej.
1,287
ataków haseł na sekundę
1h 12min
średni czas, w którym osoba atakująca może uzyskać dostęp do Twoich prywatnych danych, jeśli padniesz ofiarą wiadomości e-mail typu phishing
3,5M
globalny niedobór wykwalifikowanych pracowników ochrony
Nowa era cyberbezpieczeństwa
Microsoft niedawno ogłosił pierwszą platformę opartą na generatywnej sztucznej inteligencji z wbudowaną funkcją Copilot, która służy do ujednolicenia operacji w zakresie cyberbezpieczeństwa. Łączy ona usługi Microsoft Sentinel, Microsoft Defender XDR (wcześniej Microsoft 365 Defender) i Microsoft Security Copilot.
To niezwykle ważny krok naprzód w rozwoju bezpieczeństwa biznesu. Platforma łączy:
- Zarządzanie informacjami i zdarzeniami dotyczącymi bezpieczeństwa (SIEM)
- Rozszerzone wykrywanie i reagowanie (XDR)
- Generatywną sztuczną inteligencję w zakresie bezpieczeństwa
Co oznacza ta rewolucyjna zmiana dla analityków bezpieczeństwa?
- Ujednolicone zarządzanie incydentami
Pełny wgląd w zagrożenia
- Możliwość błyskawicznej reakcji
Dzięki jednemu zestawowi reguł automatyzacji wspieranych przez generatywną sztuczną inteligencję
- Precyzyjne wykrywanie cyberzagrożeń i reagowanie
Dzięki możliwości zapytania o dane SIEM i XDR z jednego miejsca
Microsoft Security Copilot łączy dane i możliwości: Microsoft Purview, Microsoft Entra, Microsoft Intune, Microsoft Sentinel, Microsoft Defender i Microsoft Defender for Cloud.
1. Zabezpieczanie i zarządzanie Twoimi danymi – Microsoft Purview
Security Copilot wbudowany w Microsoft Purview oferuje możliwości z zakresu: Microsoft Purview Data Loss Prevention, Microsoft Purview Insider Risk Management, Microsoft Purview eDiscovery oraz Microsoft Purview Communication Compliance workflows.
Efekt: zespoły ds. bezpieczeństwa danych i zgodności mogą analizować i przetwarzać tysiące złożonych i różnorodnych alertów z wielu narzędziach bezpieczeństwa w celu uzyskania lepszego wglądu. Przyspiesza to czas dochodzenia i odpowiedzi.
2. Zabezpieczanie dostępu – Microsoft Entra
Security Copilot wbudowany w Microsoft Entra usprawnia badanie zagrożeń tożsamości związanych z atakami opartymi na hasłach, pomaga w rozwiązywaniu problemów związanych np. z MFA czy zwiększonym poziomem ryzyka dotyczącego konkretnego użytkownika.
Efekt: administratorzy IT uzyskują natychmiastowy wgląd w zagrożenia wraz z krokami umożliwiającymi ich eliminację oraz zalecane dalsze kroki i wskazówki działania. Co więcej dzięki rozwiązaniu Microsoft Entra ID Governance administratorzy mogą skorzystać z opcji Security Copilot, aby usprawnić proces korzystania z poświadczeń użytkowników i praw dostępu poprzez utworzenie określonego procesu.
3. Wzmacnianie bezpieczeństwa – Microsoft Intune
W nadchodzących tygodniach Security Copilot wbudowany w Microsoft Intune będzie oferować zaawansowane zarządzanie punktami końcowymi i zabezpieczenia: oznacza to niespotykany dotąd wgląd w całokształt danych dotyczących zabezpieczeń i w pełny kontekst urządzenia.
Efekt: umożliwienie zespołom IT znacznie szybszego i skuteczniejszego wykrywania i usuwania przyczyn problemów. Przełoży się to na lepsze wyniki dla analityków bezpieczeństwa, mniejszą złożoność procesu gromadzenia danych o urządzeniach, użytkownikach i aplikacjach w czasie zbliżonym do rzeczywistego za pomocą rekomendacji opartych na sztucznej inteligencji.
4. A) Zwiększanie bezpieczeństwa w wielu chmurach – Microsoft Defender for Cloud
Security Copilot wbudowany w Microsoft Defender for Cloud tworzy podsumowania rekomendacji, sugeruje szczegółowe działania zaradcze i dostarcza skrypty w preferowanym języku, a także przypisuje działania zaradcze bezpośrednio do kluczowych użytkowników zasobów.
Efekt: silne zabezpieczenie chmury. Zespoły ds. cyberbezpieczeństwa mogą teraz szybciej identyfikować krytyczne problemy dotyczące zasobów, korzystając ze szczegółowych wytycznych na temat ryzyka i bogatych wglądów kontekstowych (krytyczne słabe punkty, dane wrażliwe, ruchy boczne itp.).
4. B) Nowe możliwości usługi do zarządzania zewnętrznym obszarem podatnym na ataki zewnętrzne (Microsoft Defender for External Attack Surface Management EASM) w ramach Security Copilot zapewniają dokładny wgląd w zewnętrzną powierzchnię ataku – niezależnie od tego, gdzie hostowane są zasoby.
Efekt: zespoły operacyjne ds. bezpieczeństwa zyskują wgląd w krytyczne typowe luki w zabezpieczeniach i ekspozycji (CVE) o wysokim priorytecie i mogą ustalić priorytety działań zaradczych. Menedżerowie luk w zabezpieczeniach mogą dzięki temu zidentyfikować, czy wybrane luki (CVE) mają wpływ na zewnętrzną powierzchnię ataku.
Uzyskaj skalę i ochronę sztucznej inteligencji Microsoft w swoim środowisku bezpieczeństwa
Skala
Przetwarzanie dużych wolumenów danych
Dokładność
Bezbłędne wykrywanie
Szybkość
Namierzane nietypowych zagrożeń w czasie rzeczywistym
Przyszłość bezpieczeństwa w biznesie
To nie koniec innowacji w zakresie cyberbezpieczeństwa. Microsoft stale dodaje nowe funkcje w ramach portfolio Microsoft Security, które są oparte na rozwiązaniu Security Copilot. Cel jest jasny: umocnienie pozycji osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i IT, aby były w stanie wykrywać i reagować na cyberzagrożenia oraz zapobiegać cyberatakom jeszcze dokładniej i szybciej. Security Copilot zapewnia pełną ochronę przed zagrożeniami, a to oznacza większą wydajność operacyjną.