Microsoft Teams – przegląd aplikacji (cz. I)

[kc_row _id=”585935″][kc_column _id=”592318″][kc_column_text _id=”456325″ css_custom=”{`kc-css`:{}}”]

Office 365 posiada w swoim „portfolio” kilka usług, których przeznaczeniem jest zwiększenie efektywności oraz usprawnienie współpracy zespołowej. Jednym, a zarazem najnowszym narzędziem, który ma spełniać te zadania, jest Microsoft Teams.

Z artykułu dowiesz się:

  • co to jest Microsoft Teams;
  • jak wygląda struktura rozwiązania;
  • jak można nabyć Teams oraz co ze Skype dla firm.

W marcu 2017 roku Microsoft uruchomił Microsoft Teams – narzędzie mające pozytywnie wpłynąć na komunikację i pracę w organizacji. Aplikacja łączy wszystkie funkcje poszczególnych usług Office 365, aby utworzyć unikalne centrum współpracy zespołowej. Ma też całkiem zastąpić Skype dla firm. Może po kolei…

Co to jest Microsoft Teams?

Microsoft Teams to platforma – obszar roboczy – bazująca na czacie. Zapewnia wspólną przestrzeń do prowadzenia rozmów 1:1, jak i grupowych, spotkań online czy też udostępniania plików. Microsoft cały czas jednak „walczy” z tym, aby usługa była postrzegana jako coś więcej aniżeli tylko centrum komunikacyjne. Microsoft Teams jest zintegrowany z Office 365, co oznacza, że jest powiązany z innymi rozwiązaniami, takimi jak Word, Excel, PowerPoint, jak również SharePoint, OneDrive czy Planner. Integracja się na tym nie kończy, ponieważ mamy jeszcze do dyspozycji rozwiązania firm trzecich, które możemy „podpiąć” do Teams. Dzięki temu, wszystko mamy w jednym miejscu, a nawet możemy pracować we wspomnianych usługach z poziomu Teams. Z rozwiązania możemy korzystać za pośrednictwem przeglądarki, aplikacji klienckiej (Windows Client i macOS) oraz na urządzeniach mobilnych (Android, iOS). Według Satya Nadella aplikacja ma pomagać pracownikom pracować wydajniej niezależnie od miejsca, w którym się znajdują.

Struktura rozwiązania

Aplikacja opiera się na grupach Office 365, Microsoft Graph, ma takie same zabezpieczenia oraz spełnia te same wymagania w zakresie zgodności co pozostałe usługi wchodzące w skład Office 365. Teams wykorzystuje również Azure Active Directory (Azure AD). Wraz z utworzeniem zespołu w Teams (o ile administrator usługi zezwolił na tworzenie „team`ów” użytkownikom), który może być publiczny lub prywatny, tworzy się:

– grupa Office 365 (utworzony zostaje wspólny adres e-mail zespołu, bazujący na jego nazwie, w ramach którego zrzeszeni są wszyscy jego członkowie),
– witryna zespołowa w SharePoint wraz z biblioteką dokumentów do przechowywania plików,
– udostępniona skrzynka pocztowa i kalendarz usługi Exchange Online,
– notatnik OneNote.

Zespół można również utworzyć z już istniejącej grupy Office 365. W ramach zespołu tworzy się kanały – mogą one przykładowo przybierać nazwy projektów, które realizuje zespół. Domyślnie, wraz z utworzeniem zespołu powstaje kanał „Ogólny” z dwoma kartami: „Konwersacje” i „Pliki”. „Konwersacje” można porównać do feed`u znanego z portali społecznościowych – wszyscy członkowie zespołu widzą jego zawartość. W „Konwersacjach” odnotowywane są aktywności użytkowników, np. informacje o dołączeniu/ odejściu danej osoby do/z zespołu. Dodatkowo, można tą kartę wykorzystać do komunikacji z całym zespołem (wiadomości, videorozmowy) – jeśli jednak zależy nam na komunikacji 1:1 lub tylko z kilkoma wybranymi osobami to należy skorzystać z czatu. Karta „Pliki” to nic innego jak biblioteka SharePoint. Pełni zatem rolę „magazynu” na dokumenty. Możemy do niej przekazywać pliki bezpośrednio, aczkolwiek pliki, które zostały dodane przez poszczególne osoby w karcie „Konwersacje” są w niej automatycznie zapisywane. Korzystając z ikonki „+” możemy dodawać kolejne karty – wybrane aplikacje Office 365, jak również rozwiązania firm trzecich.

Źródło: https://news.microsoft.com/en-gb/2019/01/16/everything-you-need-to-know-about-microsoft-teams-in-five-pictures/

Do przełączania się między zespołami a czatem służy pasek nawigacyjny zlokalizowany z lewej strony aplikacji. Z jego poziomu można również sprawdzać ostatnie aktywności, kalendarz, ostatnio używane pliki oraz  dodawać różne aplikacje i łączniki. W przypadku, gdy wykorzystujemy aplikację Outlook oraz serwer pocztowy Exchange Online, kalendarz w Teams integruje się z kalendarzem Outlook, a tym samym – odzwierciedla jego zawartość. Zatem – spotkania zorganizowane z poziomu kalendarza Outlook są widoczne w kalendarzu w Teams.

Licencjonowanie oraz kwestia Skype dla firm

Microsoft Teams jest dostępny w wersji bezpłatnej, a uruchomić go można za pośrednictwem strony producenta. Niemniej jednak, wersja ta sprawdzi się dla niewymagających użytkowników, ponieważ ma dość mocno okrojoną funkcjonalność. Chcąc korzystać z szerszego spectrum możliwości – należy wybrać któryś z planów Office 365 spośród: Business Essentials, Business Premium, F1 (w przypadku F1 mogą wystąpić ograniczenia w funkcjonalności) E1, E3 lub E5. Może to też być Microsoft 365 Business, E3 lub E5.

Docelowo, Microsoft Teams ma zastąpić Skype dla firm, który nie jest już dostępny w sprzedaży jako produkt „standalone”. Obecnie, Microsoft przenosi funkcjonalność Skype dla firm do Teams, zaś datę jego definitywnego zamknięcie zapowiedział na 31 lipca 2021. Istniejący tenanci Office 365, którzy korzystają ze Skype dla firm, mogą równolegle korzystać z niego oraz z Teams do wspomnianej daty lub mogą „przesiąść się” na Teams, gdy tylko będą na to gotowi (pierwotny komunikat głosił, że po 1.10.2018 istniejący tenanci będą mogli korzystać równolegle z obu rozwiązań, a dla nowych Skype dla firm nie będzie dostępny – jest on wciąż widoczny na stronie producenta). Od 1 września 2019 domyślnym rozwiązaniem do komunikacji i pracy zespołowej, w przypadku nowych tenantów Office 365, będzie Microsoft Teams.

Microsoft Teams – „następca” Skype dla firm

Microsoft Teams jest bardzo ciekawym i obiecującym narzędziem, które bazuje na czacie. Niewątpliwą zaletą rozwiązania jest jego integracja z pozostałymi usługami wchodzącymi w skład Office 365. Usługa jest cały czas dopracowywana oraz przenoszona jest do niej funkcjonalność Skype dla firm. Dobrym pomysłem jest zapoznanie się z usługą Teams, ponieważ od 31 lipca 2021 będziemy mogli tylko z niej korzystać – nie będziemy mieć możliwości pracy ze Skype dla firm.

Jak Microsoft Teams sprawdza się w codziennej pracy? Zachęcamy do skorzystania z darmowego triala Office 365 Business Premium, który posiada w sobie Teams, aby go przetestować. Możliwości rozwiązania poznasz również z kolejnego artykułu, który będzie poświęcony jego funkcjonalności – obserwuj nasz profil na LinkedIn, na którym pojawi się informacja o wspomnianej publikacji.

W przypadku dodatkowych pytań dotyczących Teams i Office 365 prosimy o kontakt z:

– wszyscy partnerzy – wyznaczony opiekun handlowy lub csp@promise.pl;

[/kc_column_text][/kc_column][/kc_row]