Co to jest Microsoft 365? – Licencje dla edukacji

[kc_row use_container=”yes” force=”no” column_align=”middle” video_mute=”no” _id=”247306″][kc_column width=”12/12″ video_mute=”no” _id=”935006″][kc_column_text _id=”972837″ class=”wypunktowanie”]

We wcześniejszym artykule, w którym skupiliśmy się na planach Microsoft 365 dla firm, pora na licencje przeznaczone dla edukacji. Tak jak w przypadku subskrypcji dla firm – nazewnictwo poszczególnych planów Microsoft 365 dla edukacji mocno nawiązuje do analogicznych planów edukacyjnych Office 365. Jak zatem wygląda licencjonowanie Microsoft 365 dla edukacji w ramach programu CSP (Cloud Solution Provider)?
 
Z artykułu dowiesz się:

 • jakie licencje Microsoft 365 dla edukacji wyróżniamy,
 • co zawierają poszczególne plany.

Licencje Microsoft 365 dla edukacji „działają” na podobnej zasadzie, co plany Office 365 dedykowane edukacji. Chcąc je sprzedawać partner musi posiadać ważny status i certyfikat AEP – Authorized Education Partner. Należy go co rok odnawiać. Dodatkowo, posiadając wiedzę w zakresie funkcjonalności i rozwiązań, które wchodzą w skład Office 365 dla edukacji, jesteśmy w stanie dużo lepiej zrozumieć licencjonowanie Microsoft 365 dla edukacji.

AKTUALIZACJA – program AEP, w ramach którego partnerzy uzyskiwali certyfikat uprawniający do sprzedaży licencji akademickich do jednostek edukacyjnych, został wycofany z dniem 1 października 2019. W związku z tym, AEP nie jest już wymagany do posiadania przez resellera, aby ten mógł sprzedawać licencje do jednostek edukacyjnych. Więcej na ten temat odnajdziesz na stronie producenta.

Plany Microsoft 365 dla edukacji

W przypadku Microsoft 365 dla edukacji mamy dostępne trzy plany: Microsoft 365 A1, A3 oraz A5. Dodatkowo, plany A3 oraz A5 posiadają takie samo rozróżnienie, z którym spotkamy się w Office 365 dla edukacji – mianowicie, mowa tutaj o licencjach for students, for faculty, for students use benefit, a w A5 jeszcze without Audio Conferencing.

MICROSOFT 365 A1

Większość rozwiązań w programie Cloud Solution Provider (CSP) jest licencjonowana na użytkownika. Jednym z wyjątków jest Microsoft 365 A1, który jest licencjonowany na urządzenie. Zmiana przypisania licencji może nastąpić wyłącznie na maszynę tego samego typu i tylko w wypadku trwałej awarii sprzętu. Ponadto, plan nie odnawia się automatycznie, a okres subskrypcji wynosi aż 6 lat. W skład Microsoft 365 A1 wchodzi Office 365 A1. W związku z tym, użytkownik może skorzystać z Word`a, Excel`a i pozostałych aplikacji pakietu Office w wersji online (dostępne przez przeglądarkę; Microsoft 365 A1 nie daje możliwości instalacji pakietu Office). Dodatkowo, użytkownik może korzystać z Exchange Online, Delve, Yammer, Microsoft Teams, Sway czy też OneNote Class Notebook. Kolejnym komponentem Microsoft 365 A1 jest Windows 10 Education A1 – jest to licencja typu upgrade – oraz rozwiązania do zarządzania i bezpieczeństwa, czyli Intune for Education, School Data Sync, DLP, Office 365 Rights Management.

MICROSOFT 365 A3

Kolejnym planem Microsoft 365, który jest dostępny dla edukacji, jest Microsoft 365 A3. W porównaniu do A1 – Microsoft 365 A3 daje nam możliwość instalacji aplikacji pakietu Office lokalnie. Dodatkowo, A3 posiada te same usługi chmurowe, co A1 oraz dodaje również rozwiązanie Minecraft: Education Edition oraz Code Builder. Co więcej, w skład Microsoft 365 A3 wchodzi:

 • Windows 10 Education A3 (licencja upgrade + Device Guard, Windows Defender Antivirus),
 • Enterprise Mobility + Security A3 (m.in. Intune for Education, AIP Plan 1, Azure AD Plan 1).

Ponadto, w przypadku planu A3 występuje podział na licencje przeznaczone dla uczniów (for students), nauczycieli/ wykładowców (for faculty), jak również dla mamy możliwość skorzystania z licencji for students use benefit. „Działa” ona na tak samo jak w Office 365 dla edukacji, a przelicznik to 1 do 40. Więcej na temat zasad licencji for students use benefit dowiesz się z tego artykułu

MICROSOFT 365 A5

„Najmocniejszym” planem Microsoft 365 spośród tych, które są dedykowane edukacji, jest A5. Pokrywa on funkcjonalność Microsoft 365 A3 oraz wzbogaca o dodatkowe możliwości. Jego komponentami są Office 365 A5, Windows 10 Education A5 oraz Enterprise Mobility + Security A5 (EMS). Rozwiązania, które odróżniają Microsoft 365 A5 od A3, to m.in.

 • Audio Conferencing,
 • Power BI Pro,
 • MyAnalytics,
 • Azure AD Plan 2,
 • AIP plan 2,
 • Advanced eDiscovery,
 • Advanced Threat Protection,
 • Threat Intelligence,
 • Cloud App Security,
 • Windows Defender Advanced Threat Protection.

W przypadku Microsoft 365 A5 również wyróżnia się licencje for students, for faculty oraz for students use benefit. Dodatkowo, mamy możliwość skorzystania z planów, które nie zawierają dodatku Audio Conferencing (tak jak w Office 365 A5): Microsoft 365 A5 without Audio Conferencing for students, Microsoft 365 A5 without Audio Conferencing for faculty, Microsoft 365 A5 without Audio Conferencing for students use benefit.

Microsoft 365 dla edukacji w CSP

W ramach programu Cloud Solution Provider (CSP) mamy do wyboru trzy główne licencje Microsoft 365 dla jednostek edukacyjnych: A1, A3 oraz A5. Partner, który chce zajmować się sprzedażą tego rodzaju subskrypcji, musi posiadać ważny status AEP. Licencje edukacyjne Microsoft 365 (z wyłączeniem planu A1) dzielą się na te dla uczniów (for students) oraz nauczycieli/ wykładowców (for faculty). Dodatkowo, jeżeli spełnimy określone warunki, to mamy możliwość skorzystania z darmowych licencji for students use benefit. Przejrzyste porównanie planów Microsoft 365 dla edukacji dostępne jest na stronie producenta (na dole strony, łącze „Porównaj plany Microsoft 365 Education”).

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z:

– wszyscy partnerzy – wyznaczony opiekun handlowy lub o wiadomość e-mail na adres: csp@promise.pl.

[/kc_column_text][/kc_column][/kc_row]