Licencjonowanie Office 365 dla Edukacji

[kc_row use_container=”yes” force=”no” column_align=”middle” video_mute=”no” _id=”283629″][kc_column width=”12/12″ video_mute=”no” _id=”13639″][kc_column_text _id=”609926″ class=”wypunktowanie”]

Po wcześniejszym omówieniu planów Office 365 dla firm z sektora SMB oraz licencji przeznaczonych dla przedsiębiorstw, pora na Office 365 dla edukacji. Zasadniczo, wyróżniamy trzy plany, jednak każdy z nich rozróżnia się jeszcze na licencje „dla nauczycieli/ wykładowców” oraz „uczniów/ studentów”. Jak zatem licencjonować Office 365 dla edukacji w ramach programu Cloud Solution Provider (CSP)?Z artykułu dowiesz się:

  • jakie plany Office 365 Microsoft przewidział dla edukacji,
  • na czym polega licencja „students use benefit”.

 

„Rodzina” produktów Office 365 dla edukacji jest dostępna w CSP – pozwala to zatem na poszerzenie portfolio produktowego partnerom działającym w ramach wspomnianego programu. Chcąc jednak sprzedawać licencje edukacyjne klientom końcowym partner musi posiadać ważny status AEP – Authorized Education Partner – który należy odnawiać co rok. Na stronie Microsoft odnajdziemy niezbędne dane na temat tego, jak zostać AEP oraz odnowić certyfikat.

AKTUALIZACJA – program AEP, w ramach którego partnerzy uzyskiwali certyfikat uprawniający do sprzedaży licencji akademickich do jednostek edukacyjnych, został wycofany z dniem 1 października 2019. W związku z tym, AEP nie jest już wymagany do posiadania przez resellera, aby ten mógł sprzedawać licencje do jednostek edukacyjnych. Więcej na ten temat odnajdziesz na stronie producenta.

Office 365 dla edukacji

Plany Office 365, które są przeznaczone dla edukacji, to Office 365 A1, A3, A5. Nie posiadają one limitu użytkowników, a licencje A3 i A5 dają prawo do używania jako licencje dostępowe CAL – Standard i Enterprise – do Exchange Server, SharePoint Server i Skype for Business Server. „Głębsze” zagłębienie się w szczegóły dopiero uświadamia nam, że licencjonowanie planów edukacyjnych nie jest takie oczywiste, jak to na pierwszy „rzut oka” to wygląda.

OFFICE 365 A1

Plan Office 365 A1 jest planem bezpłatnym. Wybierając go użytkownik otrzymuje aplikacje pakietu Office (Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote) dostępne z poziomu przeglądarki (brak możliwości instalacji na komputerze). Do tego dochodzą usługi chmurowe. Głównie są to:

  • Exchange Online (plan 1),
  • SharePoint Online (plan 1),
  • OneDrive dla firm (plan 2),
  • Microsoft Teams,
  • Sway, Forms, Stream, Flow, PowerApps, Yammer.

Więcej na ich temat dowiesz się z artykułu „Licencjonowanie Office 365 dla SMB”. Pozostałe rozwiązania i usługi, które wchodzą w skład Office 365 A1 oraz pozostałych planów dedykowanych edukacji znajdziemy w dokumentacji Microsoft. Dodatkowo, każdy plan Office 365 dzieli się na licencje, które są przeznaczone dla uczniów/ studentów („Office 365 for students”) oraz dla nauczycieli/ wykładowców („Office 365 for faculty”). Trzeba ten podział wziąć pod uwagę podczas licencjonowania. W przypadku Office 365 A1 nie ma w zasadzie żadnej różnicy między „for students” a „for faculty” – w planach A3 i A5 tą różnicą jest cena.

OFFICE 365 A3

Kolejnym planem dedykowanym edukacji jest Office 365 A3. Plan ten uprawnia użytkownika do instalacji aplikacji pakietu Office (+Publisher i Access) na 5 komputerach. Dodatkowo, wszystkie aplikacje, z wyłączeniem Publisher i Access, są dostępne za pośrednictwem przeglądarki (wersje online) oraz do pobrania na 5 tabletów i 5 telefonów. W zakresie funkcjonalności – plan A3 „pokrywa” A1 oraz wzbogaca go m.in. o rozwiązanie Bookings, funkcje wspierające bezpieczeństwo, jak również oferuje 100 GB skrzynkę pocztową (Exchange Online plan 2) oraz SharePoint Online w planie 2. Tak jak w przypadku Office 365 A1, tak i w Office 365 A3 mamy podział na licencje „for students” oraz „for faculty”. Licencja Office 365 A3 for faculty jest nieznacznie droższa od tej dla uczniów/ studentów. Dodatkowo, dostępna jest także licencja Office 365 A3 for students use benefit – więcej na jej temat dowiesz się w dalszej części artykułu.

OFFICE 365 A5

Ostatnim planem dla edukacji jest Office 365 A5. Jest on zbliżony do A3, jednak w jego skład wchodzi jeszcze dodatkowo m.in. Power BI Pro, MyAnalytics, Advanced eDiscovery, dodatek Phone System (Cloud PBX) czy też Audio Conferencing. Tak jak A3 – Office 365 A5 daje użytkownikowi możliwość instalacji aplikacji pakietu Office na 5 komputerach, 5 tabletach i 5 smartfonach. Oprócz podziału na Office 365 A5 for students i Office 365 A5 for faculty oraz licencji Office 365 for students use benefit (o czym poniżej), mamy jeszcze możliwość zakupu Office 365 A5 (for students, for faculty, for students use benefit) bez dodatku Audio Conferencing (Office 365 without Audio Conferencing for students / Office 365 without Audio Conferencing for faculty / Office 365 without Audio Conferencing for students use benefit). Jak sama nazwa wskazuje – taka wersja planu A5 nie posiada dodatku Audio Conferencing, a tym samym – jest nieco tańsza.

„For students use benefit” – o co chodzi?

W ramach programu CSP możliwy jest zakup licencji Office 365 A3 lub A5 for students use benefit, co pozwala znacznie zaoszczędzić. Wymogiem skorzystania z tych licencji jest to, że najpierw należy „objąć” wszystkich „pracowników wiedzy” w danej jednostce edukacyjnej odpowiednimi licencjami (tj. Office 365 A3 for faculty bądź A5 for faculty), co będzie kwalifikowało do nabycia bezpłatnych licencji dla studentów (Office 365 A3/ A5 for student use benefit). „Pracownik wiedzy” to każdy pracownik (w tym zatrudniony student), podwykonawca lub wolontariusz, który korzysta z produktu lub uprawnionego urządzenia na rzecz instytucji lub w ramach relacji użytkownika z instytucją. W przypadku Office 365 A3 i A5 przelicznik to 1 do 40. Przykładowo, jeżeli szkoła prywatna zatrudnia 20 „pracowników wiedzy” (np. nauczycieli) i wyposaży każdego z nich w licencję Office 365 A3 for faculty to będzie miała prawo do skorzystania z 800 darmowych licencji Office 365 A3 for students use benefit, które są przeznaczone dla uczniów/ studentów.

Office 365 dla edukacji – porównaj plany i wybierz właściwy

W ramach CSP (Cloud Solution Program) partnerzy mogą zajmować się sprzedażą licencji Office 365, które są przeznaczone dla instytucji edukacyjnych. Należy jednak pamiętać o statusie i certyfikacie AEP – Authorized Education Partner – który trzeba odnawiać co rok. Licencje dla edukacji nie mają limitu użytkowników, tak jak jest to w przypadku Office 365 dla małych i średnich firm. Dodatkowo, są one podzielone dla uczniów (for students), jak i wykładowców/ nauczycieli (for faculty), a w przypadku Office 365 A5 mamy jeszcze licencje without Audio Conferencing. Warta uwagi jest licencja for students use benefit – obejmując wszystkich „pracowników wiedzy” licencjami Office 365 A3 lub A5 for faculty w danej instytucji edukacyjnej otrzymujemy prawo do darmowych licencji dla uczniów według przelicznika 1 do 40. Przy wyborze licencji bardzo przydatne okazuje się porównanie planów , które jest dostępne na stronie firmy Microsoft.

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z:

– wszyscy partnerzy – wyznaczony opiekun handlowy lub o wiadomość e-mail na adres: csp@promise.pl.

[/kc_column_text][/kc_column][/kc_row]