Power Platform – co to jest i co wchodzi w jej skład?

[kc_row _id=”407861″][kc_column _id=”364075″][kc_column_text _id=”293170″ css_custom=”{`kc-css`:{`any`:{`typography`:{`text-align|,p`:`justify`}}}}”]

Microsoft stoi na czele cyfrowej transformacji o czym świadczyć może szeroka gama produktów dla przedsiębiorstw. Mowa tutaj chociażby o Office 365, Microsoft 365, rozwiązaniach CRM-owych i ERP-owych – Dynamics 365 – czy setkach usług dostępnych na platformie Azure. Nie ulega wątpliwości, że do tego grona należy zaliczyć również zestaw usług jakim jest Microsoft Power Platform.  

Z artykułu dowiesz się:

  • co to jest i z czego się składa Microsoft Power Platform;
  • jakie nowości trafiły do Power Platform po Release Wave 2.

 

UPDATE 24.01.2020: Do Power Platform zostało dołączone rozwiązanie Power Virtual Agents. Więcej na ten temat w dokumentacji producenta.

Firma z Redmond w bardzo szybkim tempie wprowadza innowacje jak również aktualizuje już wypuszczone na rynek rozwiązania, co może nawet nieco utrudniać nadążanie za zmianami. Z drugiej jednak strony – wspomniane tempo sprawia, że technologie Microsoft oraz nowości są ekscytujące. Jednym ze stosunkowo „nowych” obszarów, na który Microsoft kładzie szczególny nacisk, jest Microsoft Power Platform.

Power Platform – czym jest i z czego się składa?

W erze cyfrowej transformacji polegamy na danych, których ilość stale rośnie. Są one jednak bezużyteczne do czasu ich właściwej interpretacji, której celem jest uzyskanie konkretnych informacji. Analiza danych, tworzenie aplikacji czy też automatyzacja są w dużej mierze obecnie „działką” działu IT czy też programistów. „Zwykły” pracownik, chcąc usprawnić swoją pracę bądź procesy, w których bierze udział, zwraca się najczęściej o pomoc do wspomnianego działu bądź programisty. W wielu przypadkach jest proszony o złożenie odpowiedniego wniosku wraz z nakreśleniem wymagań i celów, które chce osiągnąć. Nie dość, że musi czekać na akceptacje, to nie wie ile czasu zajmie zbudowanie rozwiązania. Po pierwsze – jest to czasochłonne – a po drugie – „zużywa” zasoby wewnętrzne firmy. W tym miejscu pojawia się właśnie Power Platform.

microsoft-power-platform

Microsoft Power Platform to „paczka” usług, która została zaprezentowana w 2018 roku. Wyjaśniając, co to jest Power Platform, można oprzeć się na słowach Satya Nadella, CEO Microsoft, który stwierdza, że „… Power Platform – obejmująca Power BI, PowerApps i Flow – umożliwia każdemu w organizacji stworzenie aplikacji lub przepływu pracy. Jest to jedyne tego rodzaju rozwiązanie w branży – łączące tworzenie aplikacji bez kodu bądź stosując jego niewielką ilość, automatyzację procesów oraz analitykę w jedną, kompleksową platformę. Umożliwia to również rozszerzalność w zakresie Microsoft 365, Dynamics 365, jak również wiodących aplikacjach biznesowych typu SaaS innych firm”. W związku z tym – Power Platform łączy w sobie zalety i funkcjonalności trzech komponentów:

  • Microsoft Flow – usługa, która wspiera użytkowników w tworzeniu przepływów pracy między aplikacjami i usługami, a tym samym – automatyzuje procesy. Wspomniane przepływy pracy mogą być używane np. w celu integracji i aktualizacji danych, synchronizacji plików czy też otrzymywania powiadomień z różnych usług. Do dyspozycji mamy ponad 250 łączników, zaś intuicyjny interfejs oraz możliwość rozpoczęcia budowy „flow`a” z gotowego szablonu ułatwia start mniej technicznym użytkownikom.

power-platform-flow

  • Power BI – narzędzie Business Intelligence, którego przeznaczeniem jest wizualizacja danych w przyjazny i czytelny sposób, aby ich analiza była prosta, a podejmowanie decyzji biznesowych jeszcze łatwiejsze. Rozwiązanie jest dostępne do zainstalowania lokalnie (Power BI Desktop), a wygenerowane raporty mogą być publikowane w usłudze chmurowej. Power BI pozwala na łączenie danych z wielu źródeł, m.in. Excel, SQL, Google Analytics, które mogą zostać wykorzystane do zbudowania wspólnego dasboard`u.

power-platform-powerbi

  • PowerApps – usługa umożliwiająca tworzenie aplikacji nawet bez znajomości kodu programistycznego. Oczywiście, bardziej techniczni użytkownicy, którzy znają kod, mogą go użyć. PowerApps można także rozszerzyć o dostępne w Azure konektory. Do dyspozycji użytkownika, tak jak w przypadku Microsoft Flow, są dostępne szablony ułatwiające budowę pierwszej aplikacji.

power-platform-powerapps

„Sercem” Power Platform jest Common Data Services (CDS). Jest to bezpieczna baza danych hostowana w chmurze Microsoft Azure, która umożliwia przechowywanie danych biznesowych i zarządzanie nimi. Dane w CDS są przechowywane w ramach zestawu encji (entities); dołączony jest również ich standardowy zestaw oraz istnieje możliwość ich tworzenia pod określone wymagania.

Co ciekawe, rozwiązania te posiadają własne centra administracyjne, niemniej jednak Microsoft udostępnił już dedykowane centrum administracyjne Power Platform (wersja zapoznawcza): https://admin.powerplatform.microsoft.com/.

power-platform-admin-center1

Release Wave 2 – nowości w Power Platform

Zmiany i aktualizacje, które Microsoft zapowiedział w Power Platform, w ramach Release Wave 2, są ogólnodostępne od 1 października 2019. Jedną z nowości są PowerApps Portals  – są to portale internetowe, które mogą być udostępniane użytkownikom zarówno z, jak i spoza organizacji. Kolejną nowością, wartą podkreślenia, jest AI Builder (wersja preview). Jest to zupełnie nowa funkcja służąca automatyzacji procesów i przewidywania wyników w celu poprawy wydajności biznesowej. AI Builder to rozwiązanie, które łączy możliwości Microsoft AI i jest bezpośrednio zintegrowane z PowerApps i Microsoft Flow. Dodatkowo, release wave 2 przyniosło jeszcze lepszą integrację danych między Common Data Service a innymi rozwiązaniami biznesowymi czy też możliwość wykorzystania technologii blockchain w PowerApps i Flow.

Tak naprawdę wspomniane nowości to „kropla w morzu” funkcjonalności, które zostały dodane do Power Platform. Cały „przewodnik aktualizacji” w formacie .pdf można pobrać ze strony zawierającej dokumentację producenta.

Power Platform – analizuj, działaj i automatyzuj

Wszystkie trzy aplikacje – Power BI, PowerApps, Flow – mają różne funkcjonalności i można ich używać osobno, jednakże ich potencjał uwalnia się dopiero wtedy, gdy „mogą” ze sobą współpracować. Ich wspólne użycie pozwala firmom tworzyć użyteczne analizy i raporty (Power BI), proste i zaawansowane aplikacje (PowerApps) oraz automatyzować procesy (Flow) już na poziomie użytkownika, bez konieczności angażowania działu IT. Póki co, nie można kupić Power Platform jako „paczki” usług – każdy z komponentów należy nabyć osobno. Niektóre są dostępne w ramach innych rozwiązań, np. Power BI Pro jest zawarty w ramach Office 365 E5, zaś wybierając Office 365 Business Premium mamy do dyspozycji PowerApps for Office 365 i Flow for Office 365, jednak mamy tutaj różne ograniczenia pod kątem funkcjonalności. Każda usługa wchodząca w skład Power Platform ma swoje zasady licencjonowania – są to tematy na oddzielne artykuły i takie też pojawią się wkrótce na naszym blogu.

W przypadku pytań dotyczących Microsoft Power Platform – prosimy o kontakt z:

– wszyscy partnerzy – wyznaczony opiekun handlowy lub csp@promise.pl

[/kc_column_text][/kc_column][/kc_row]