Przewodnik po programie partnerskim Microsoft dla ISV

Independent Software Vendors Success Program: Microsoft zaprasza do współpracy twórców aplikacji.  

 

Dostawca usług chmurowych oprócz tego, że dostarcza moc obliczeniową bądź przestrzeń dyskową, może być partnerem, co pokazuje przykład Microsoftu. Koncern oferuje ścieżki rozwoju i dodatkowe możliwości zarobkowania dla firm zainteresowanych podjęciem długofalowej współpracy. 

 

Usługi Microsoft Azure cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród usługobiorców, jak i twórców aplikacji. Ci ostatni wykazują duże zainteresowanie Azure Marketplace – miejscem otwierającym im drzwi do bazy klientów z całego świata. W ciągu miesiąca platformę odwiedza cztery miliony użytkowników ze 140 krajów. Co ważne, ilość przechodzi w jakość – wśród użytkowników Azure Marketplace znajduje się aż 95 proc. firm z listy Fortune 500. 

 

Niezależni dostawcy oprogramowania (Independent Software Vendors) mogą docierać do klientów Microsoftu, upraszczać sprzedaż i umożliwiać rozwój, jak również korzystać z kanału sprzedaży, który jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. 

 

W dobie szybko zmieniającego się rynku i nacisków ekonomicznych rodzi się wiele możliwości dla ISV. Szacuje się, że przeciętna firma używa około tysiąca aplikacji, aczkolwiek tylko co trzecia z aplikacji jest w jakiś sposób zintegrowana. Taki stan rzeczy prowadzi do wzrostu kosztów, dublowania pracy czy obniżenia produktywności. Prognozy wskazują na dalszy wzrost liczby programów wykorzystywanych przez biznes, a tym samym chaos związany z ich zarządzaniem.  

Z kolei mniejsi developerzy nie zawsze potrafią sprostać wysublimowanym wymaganiom zgłaszanym przez firmy oraz instytucje. Z pomocą przychodzi im Microsoft, zapewniając szerokie możliwości w zakresie tworzenia aplikacji bazujących na chmurze Azure. Niezależni dostawcy oprogramowania zainteresowani tego typu współpracą mogą przystąpić do programu Independent Software Developer Success – jednej ze ścieżek dla ISV oferowanej w ramach programu partnerskiego Microsoft Cloud. Podstawowym warunkiem stawianym przez Microsoft potencjalnym partnerom jest posiadanie uniwersalnego oprogramowania, czyli takiego, które można zaoferować szerokiej grupie klientów bez wprowadzania większych modyfikacji. Natomiast w grę nie wchodzą aplikacje napisane na zamówienie.  

 

– Niezależnie od tego, czy tworzysz swoją pierwszą aplikację, przeprowadzasz migrację od innego dostawcy chmury, bądź sprzedajesz swoje sprawdzone rozwiązania za pośrednictwem firmy Microsoft, definiujemy jasne ścieżki do twoich celów. Jednym z naszych głównych priorytetów jest pomoc w dostarczaniu wysokiej jakości, wydajnych rozwiązań chmurowych klientom z każdego rynku i branży – zapewnia Casey McGee, Vice President, Global ISV Partner Sales.  

 

Wsparcie dla partnerów  

Microsoft ISV Success zapewnia wsparcie niezależnym twórcom oprogramowania w kilku obszarach. Na szczególną uwagę zasługuje pakiet licencji o wartości 128 tysięcy dolarów, który zawiera między innymi narzędzia dla developerów (Visual Studio czy Github), a także środki do wykorzystania na chmurę Azure. Do tego dochodzi wsparcie merytoryczne – konsultanci Microsoftu udzielają szczegółowych informacji dotyczących architektury chmury, a także oferują pomoc w rozwoju produktu, integracji rozwiązań, migracji bądź replikacji aplikacji. ISV mają dostęp do bibliotek z kodami, architekturą referencyjną i akceleratorami SaaS. W bazie wiedzy znajdują się również przewodniki pomagające budować strategię w zakresie kanału partnerskiego, produktów, procesów biznesowych, sprzedaży czy marketingu.  

 

Niezależni developerzy mogą liczyć na aktywne wsparcie biznesowe Microsoftu, takie jak na przykład co-selling (dwie firmy łączą siły, aby zaoferować swoim klientom kompleksowe rozwiązania). 

 

Jak przystąpić do programu Microsoft ISV Success? 

Firmy zainteresowane programem muszą wejść na stronę i wypełnić ankietę składająca się z siedemnastu pytań. Wnioskodawca określa między innymi do jakich grup klientów dociera oprogramowanie (B2B, B2C), wskazuje konkretną branżę (edukacja, energetyka, medycyna, produkcja, instytucje finansowe itp.), deklaruje czy zamierza publikować aplikację na Azure Marketplace. Inne zagadnienia dotyczą wielkości i wieku firmy, nazwy projektu, platform chmurowych Microsoftu, z których ma korzystać aplikacja. Po akceptacji wniosku firma zostanie poinformowana o dalszych krokach jakie należy podjąć, aby dołączyć do społeczności ISV Success.  

 

Dlaczego warto dołączyć do społeczności chmurowej Microsoftu?  

W miarę rozwoju programu partnerskiego Microsoft Cloud pojawiają się inicjatywy mające na celu łączeniu partnerów z klientami na całym świecie, aby mogli osiągnąć wyższy wzrost oraz rentowność. Independent Software Vendor Success wpisuje się w tą strategię. W związku z tym, iż dostawcy SaaS cały czas poszukują innowacji, partnerstwo zyskuje na wartości. Jak wynika z danych IDC partnerzy zarabiają 10,11 USD za każdego dolara przychodu Microsoftu. Ciekawy jest przypadek Palo Alto Networks, sprzedającej swoje produkty na platformie Azure. W ciągu roku firma odnotowała wzrost transakcji o ponad 300 procent. Jednakże nie tylko znani gracze zyskują na współpracy z Microsoftem. Z udziału w programie Independent Software Vendor Success zadowolona jest też firma Akouo Technologies, która specjalizuje się w natywnych systemach tłumaczenia symultanicznego dla platform do wideokonferencji.  

  • – Od początku byliśmy pewni, że dokonaliśmy właściwego wyboru. Stała dostępność i wsparcie programu ISV Success odmieniły nasze zasady gry – przyznaje James Anderson, dyrektor generalny Akouo Technologies. 

W bardzo podobnym tonie wypowiadają się szefowie Aviatrix, która dostarcza systemy bezpieczeństwa.  

Wdrożenie Aviatrix Intelligent Cloud Networking zostało przyspieszone dzięki programowi ISV Success. Wchodząc na rynek za pośrednictwem komercyjnego portalu Marketplace, uzyskaliśmy dostęp do milionów klientów firmy Microsoft na całym świecie i prowadzimy sprzedaż bezpośrednio za pośrednictwem Azure Marketplace – mówi Shahzad Ali, wiceprezes ds. architektury rozwiązań, Aviatrix. 

 

Jeśli firma tworząca oprogramowanie zamierza wprowadzać na rynek innowacyjne rozwiązania, a jednocześnie poszukuje silnego partnera, który z jednej strony pomoże w rozwoju produktu, zaś z drugiej, ułatwi dotarcie do szerokiego audytorium odbiorców, warto zapoznać się z założeniami program ISV Success.